Facebook Reklamları Nedir?

Bütün reklamcılık tekniklerini karşılaştırdığımızda Facebook Reklam Hizmetleri, internet aracılığıyla reklam seçeneğinin her geçen gün daha da hızlandığını görüyoruz. Bu seçeneklerin en önemlilerinden biri de, Facebook üzerinden verilen reklamlar. Facebook, uzun süredir büyüyerek gelişen ve reklamlar sayesinde önemli bir gelir kaynağı olan popüler bir sosyal medya platformu. Facebook’un reklam adına önemli bir hedef haline gelmesinin en büyük nedeni, her gün yaklaşık 900 milyon kişinin bu siteye giriş yapmasıdır. Bu platformda yayımlanan reklamlar, tıpkı Google Adsense gibi tıklama başına maliyet (TBM) prensibine dayanıyor.

İnternet üzerinden verilen reklam ücretleri, anahtar kelimelerin (keyword) popülerliğine göre belirleniyor. Sektörünüzle alakalı anahtar kelime ya da kelimeler için fiyat teklifi yapıyorsunuz ve tıklama başına belirli bir ücret ödüyorsunuz. Reklamların nasıl yerleştirileceği ise kullanıcıların tercihine göre belirleniyor ve böylece insanların ilgisi daha kolay çekiliyor. Facebook’ta reklamlarınızın yayımlanması için dilediğiniz özelliklerde bir hedef kitle belirlemeniz de mümkündür. Reklamlarınızı bir slogan, Logo veya değişik oyunlar aracılığıyla tamamen firmanıza destek verecek şekilde oluşturabilirsiniz. Facebook’ta yayımlanan reklamları Google reklam hizmetlerinden ayıran en önemli özellik, grafik reklamların kullanılabiliyor olmasıdır. Ziyaretçilerin ilgilerine göre reklam ilişkileri dikkate alındığında, Facebook reklamlarının diğer çevrimiçi reklam modellerinden daha farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook reklamlarını kullanıcı profillerine göre hedefleme yapabilirsiniz. Reklam vermek istediğiniz kitlenin cinsiyetini, yaş aralığını, yaşadığı şehri ve ülkeyi, eğitim durumunu ve medeni halini seçebilmenize olanak tanır. Reklamınız sadece bu profillere uygun kullanıcılar için gösterilir ve ilgilenen kullanıcılar sadece reklamınızı tıklarsa ödeme yaparsınız.

Facebook Reklamları Nasıl Çalışır?

Facebook Reklamları bir kullanıcı Facebook’ta sizin reklam kampanyanızda belirlediğiniz hedef kitleye (cinsiyet, şehir, medeni hal, eğitim, hobi vb.) uyuyorsa görüntülenir. Reklamlar sayfanın sağ tarafında görünür. Böylelikle reklamlarının belirlediğiniz hedef kitleye uyan kullanıcılara görünür.

Facebook Reklamları Nerelerde Gösterilir?

Aşağıdaki resimde de görüldüğünüz gibi reklamlar sayfanın sağ tarafında görüntülenir. resim

Facebook Reklamlarında Maliyet Nedir?

Öncelikle reklamlarınız hazırlandıktan sonra bir günlük bütçe limiti belirlenir. Yani reklam kampanyanızın bir gün içinde harcayabileceği maksimum tutarı gösterir. Eğer müşterilerden reklam kampanyanıza gelen talep düşükse ve günlük bütçeniz dolmuyorsa belirlediğiniz limite ulaşmadığından aradaki fark yine ana bütçenizde kalır ve harcanmaz.