Nasıl online satıcı olunabilir, ticaret gelirleri nasıl arttırılır ve site temel kuralları nelerdir e-ticaret rehberi takip ederek öğrenebilirsiniz. E-ticaret deneyimlenerek, deneme – yanılma yöntemiyle öğrenilebilinecek bir şey değildir. Bu nedenle uzmanlardan destek almalı ve diğer e-ticaret site sahipleri ile birlikte fikir alışverişlerinde bulunarak sektörü sürekli olarak takip etmeli, yeniliklerden haberdar olmamız gerek. E-ticaret yapmak için gerekenler ast olarak iyi bir temel, iyi bir gelişim planı. İyi bir temel atabilmek için sitenizi profesyonel sağlayıcılardan edinmelisiniz. Kendi başınıza veyahut bireysel çalışan webmasterlara hazırlatacağınız bir e-ticaret sitesinde hiçbir güvenlik modülü, e-ticaret optimizasyon artısı, özel tasarımlar ve kategorilendirme seçenekleri bulunmayacaktır. E-ticaret sitesi hem geri planda, hem de ziyaretçilerin gördüğü tasarım planında kaliteli olması gerek. E-ticaret gereklilikleri sırasıyla: rehber, uzman sağlayıcı, uzman tasarımcı ve iyi tanıtım olarak başlıklanabilir.

E-ticaret sitesi kurmak için herhangi bir sermayeye ihtiyaç yoktur. Ücretsiz şekilde e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Elbette siteye ürünler yerleştirmeniz gerekiyor. Esnaf, kobi ve buna benzer işletmeler kendi ürettikleri veya sattıkları ürünleri siteye ekleyeceklerinden dolayı ek bir stok masrafı yapmazlar. Ancak bireysel girişimciler, gümrük ürünleri satan kişiler ürünlerini temin etmek, stoklamak için sermayeye ihtiyaçları vardır. Her daim en yeni, en kaliteli ve daha önemlisi en ucuz ürünleri getirtmeye çalışmalısınız, bunun için de aradığınız niteliklerde bir toptancıya ihtiyacınız var. Çin’den, Kore’den teknolojik cihazlar getirtilebilir, tekstil ürünleri yerli üreticiden temin edilebilir, küçük ürünler denilebilecek kırtasiye malzemeleri ve hediyelik eşyalar için de hem yerli, hem yurt dışından üreticilerle anlaşılabilir. Doğru fiyata doğru ürünü almak için piyasayı araştırmanız gerek. Pek çok forumda e-ticaret yapmak için gerekenler diğer kullanıcılar tarafından paylaşılır http://loanigo.co.uk/, en ucuz üretici kaynaklarını ve e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Satış yapacağınız hedef kitleyi belirleyin ve analiz edin. Her ürün, her tüketici için değildir; kime neyi, nasıl pazarlayacağınızı iyi analiz etmeniz gerek. E-ticaret gereklilikleri arasında en önemlisi analizdir. Örneğin; kol saati satışı üzerine bir e-ticaret siteniz veya kategoriniz var, hedef kitlenizi saatlerin bay – bayan tiplerdeki oranına göre belirleyin, yüzdelik kısmı daha fazla olan tip, satışı için asıl uğraşmanız gereken, tanıtmanız gereken ürünlerdir. Ürünlerinize değer biçerken diğer satış noktalarındaki fiyatları kontrol edin. Ayrıca doğru fiyat uygulaması için piyasa tahlil ve fiyat belirleme ile ilgili ekonomi – ticaret kurslarına katılmanız, kitaplarını edinmeniz e-ticareti en doğru şekilde yapmanıza olanak sağlayacaktır. İstanbul, Ankara gibi metropol şehirlerde bu tür kursları yılın belli zamanlarında bulabilmeniz mümkün. Girişimcilere ve özellikle e-ticaret yapmayı düşünenlere yönelik verilen kurslarda iş tanımı, sermaye, gelişim planı, kâr – zarar eğrileri, piyasa okuma gibi pek çok önemli konuda dersler veriliyor.

İyi çıkış için, iyi başlangıç gerek. Basit olarak kurgulanmış olan bir e-ticaret sitesinin ileride birdenbire fenomen haline gelmesi, satış rekorları kırması, müşterilerin ilgi odağı olması neredeyse imkansızdır. Çok özgün bir e-ticaret fikriniz yoksa maalesef basit bir başlangıç yaparak hızla yükselemezsiniz. İyi bir başlangıç yapmak içinse sermayeden, sağlayıcılardan daha önemlisi fikir ve bilgidir. E-ticaret yapmak için gerekenler neler sorusuna uzun bir cevap listesi hazırlanabilir ancak temelde e-ticaret fikri ve e-ticaret ile ilgili bilgi vardır. Özgün e-ticaret fikirleri geliştirebilmeniz, başkalarının sunamadıklarını sunmanız, hızlı olmanız ve kaliteli ürünler satmalısınız. E-ticaret dünyasını da yakınen takip ederek müşterilerin dönemsel alışveriş odaklarını öğrenmeli, teknolojik gelişimleri ve yeni cihazları, ürünleri ilk getiren olmaya gayret göstermelisiniz. Elbette bunların tamamı için Proticaret gibi bir destekçiye de ihtiyacınız var.